Euro 2012: Umowa na projekt zadaszenia widowni Stadionu Śląskiego

Umowę na wykonanie dokumentacji projektowej m.in. zadaszenia widowni Stadionu Śląskiego podpisały w poniedziałek władze województwa śląskiego z niemieckim biurem architektów gmp.
Przygotowanie dokumentacji potrwa 7. miesięcy, jej opracowanie i późniejsze doradztwo ma kosztować 13 mln zł a sama inwestycja - 250 mln zł.

- Zakres modernizacji to nie tylko dach. Wymogi stawiane przez UEFA dotyczą ponad stu szczegółowych kwestii jak na przykład ilości toalet dla kibiców, tempa zapełniania widowni (1 godzina) i szybkiej ewakuacji (8 minut). Miejsc (o określonym standardzie - z poduszką) dla VIP-ów musi być przynajmniej 1500. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest na marzec 2009 roku ale już wcześniej rozebrana do końca zostanie stadionowa wieża. Pewnym problemem jest usytuowanie trybuny głównej od strony wschodniej. Projekt będzie musiał uwzględniać ograniczenie negatywnego wpływu zachodzącego słońca"- powiedział szef śląskiego biura ds. EURO 2012 Marcin Stolarz. Biuro sporządza raport dla UEFA co dwa tygodnie.

- Uzyskaliśmy zapewnienie ministra sportu, że nasz stadion będzie także dofinansowywany z budżetu państwa. Do końca kwietnia przygotujemy stosowny wniosek o uwzględnienie modernizacji stadionu w uchwale rządu - dodał marszałek woj. śląskiego Bogusław Śmigielski.

- Ten projekt to dla nas duże wyzwanie. Pracowaliśmy przy trzech stadionach w Niemczech przed MŚ 2006, teraz budujemy trzy obiekty przed kolejnymi mistrzostwami, w RPA. Czas realizacji projektu jest krótki, ale poradzimy sobie i sprostamy zadaniu. Stadion jest ogólnie w dobrym stanie i największym problemem było odpowiednie dostosowanie nowej konstrukcji do jego osobowości - powiedział Christian Hoffmann, szef biura gmp w Aachen, które projektuje dach.

- Zależy nam na wkomponowaniu stadionu w otaczający park. Jego położenie jest idealne. Dach będzie przezroczysty, lekki. Za trybuną zachodnią (naprzeciw głównej) znajdą się punkty gastronomiczne i sklepy z pamiątkami. Chcemy tak zaprojektować przebudowę, aby stadion służył nie tylko podczas meczów ME, ale i był areną poważnych zawodów lekkoatletycznych czy wielkich koncertów - wyjaśnił szef projektu Marek Nowak.

Pod koniec grudnia 2007r. Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego wystosował zapytania do 13 biur projektowych w Europie w sprawie zadaszenia stadionu. W rozmowach wstępnych, które odbyły się od 28 stycznia do 7 lutego br. uczestniczyło osiem biur. Ostatecznie do przetargu stanęły 3 firmy. W marcu br. wybrano koncepcję zadaszenia Stadionu Śląskiego. Na projektanta została wybrana firma gmp w Niemczech.

Gmp ma duże doświadczenie w projektowaniu i modernizacji obiektów sportowych. Należą do nich m.in. Stadion Olimpijski w Berlinie, Commerzbank Arena we Frankfurcie nad Menem, Stadion Greenpoint w Kapsztadzie w Afryce Południowej. Za sobą ma realizację dużych obiektów sportowych w Chinach oraz Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.