Trzygodzinny horror w Spodku! Alize Cornet wygrała turniej WTA w Katowicach [ZDJĘCIA]

W finale drugiej edycji turnieju BNP Paribas Katowice Open Francuzka Alize Cornet pokonała po niezwykle zaciętym meczu Włoszkę Camilę Giorgi 7:6, 5:7, 7:5.
Gorące newsy i złośliwe komentarze. Dołącz do nas na Facebooku >>

Skład finału był sporą niespodzianką. Fani spodziewali się przecież, że o triumf w Spodku powalczy najwyżej rozstawiona w turnieju Agnieszka Radwańska. W półfinale Polka przegrała jednak po morderczym boju z Cornet. Francuzka, która przed rokiem nie ugrała w Katowicach nawet seta, tym razem od początku imprezy spisywała się doskonale. W przygotowaniu formy nie przeszkodziło jej nawet to, że do drabinki turnieju dołączyła w ostatniej chwili, dzięki uzyskaniu dzikiej karty.

To Cornet był też faworytką turnieju. Przemawiało za nią nie tylko większe doświadczenie i już trzy wygrane turnieje w dorobku, ale także historia styczniowego pojedynku z... Giorgi. Finalistki katowickiego turnieju zmierzyły się bowiem w tegorocznym Australian Open i górą była wtedy Cornet.

Giorgi nie sposób było jednak odmówić szans na zwycięstwo. Włoszka szła w turnieju jak burza, a w drodze do finału wyeliminowała ubiegłoroczną zwyciężczynię Robertę Vinci. Giorgi, która dotąd nie odnosiła żadnych spektakularnych sukcesów, ewidentnie służy śląskie powietrze. Pięć lat temu wygrała mały turniej ITF na kortach w Janowie. Dla porównania: pula nagród w tamtej imprezie była dziesięć razy mniejsza niż teraz w Spodku.

Może to właśnie informacja o dawnym sukcesie sprawiła, że kilkutysięczna publiczność bardziej sprzyjała Włoszce. Giorgi zyskała też chyba dodatkowych fanów dzięki swojemu ojcu i jednocześnie trenerowi. Sergio Giorgi, którego znakiem rozpoznawczym jest burza siwych włosów na głowie, obserwował każdy mecz córki, siedząc tuż przy korcie.

Finał od początku był niezwykle zacięty. Początkowo wydawało się uderzająca piłki z potężną siłą Giorgi zmiecie z kortu rywalkę. Z czasem techniczne umiejętności Cornet zaczęły brać górę i mecz się wyrównał. O zwycięstwie w pierwszym secie musiał decydować tie-break, w którym lepsza okazała się Francuzka.

Łupem Cornet padły też trzy pierwsze gemy drugiego seta. Na halę wkroczyła nawet orkiestra górnicza, która miała brać udział w ceremonii zamknięcia. Przekreślanie Włoszki okazało się zbyt wczesne. Niesiona dopingiem publiczności Giorgi odrobiła straty i wygrała seta.

Trzecia partia rozpoczęła się identycznie jak poprzednia. Giorgi znów odrobiła straty i miała nawet piłkę meczową! Nie wykorzystała jej jednak, a w decydujących momentach popełniła zbyt wiele błędów. Po ponad trzech godzinach gry to Cornet mogła więc wznieść ręce w górę w geście triumfu.

Dodajmy, że turniej deblowy wygrały Ukrainki Olga Sawczuk i Julia Bejgelzimer, które w finale pokonały rozstawiony z "jedynką" duet czesko-rumuński Klara Koukalova/Monica Niculescu (6:4, 5:7, 10:7).