Sport.pl

40 lat słynnej szkółki piłkarskiej. Kto jest najwybitniejszym wychowankiem Gwarka Zabrze? [SONDAŻ]

Gwarek Zabrze, klub słynący z doskonałej pracy z młodzieżą, świętuje swoje urodziny. Jacy znani zawodnicy wywodzą się z tej szkółki piłkarskiej?
Wychowankowie Gwarka Wychowankowie Gwarka Fot. Agencja Gazeta

40 lat Gwarka Zabrze

Powstanie w 1974 r. Gwarka związane było oczywiście z sukcesami najsilniejszego zabrzańskiego klubu, czyli Górnika. Przy Techikum Górniczym uruchomiono szkółkę piłkarską z internatem, która miała wychowywać zawodników dla Górnika. Przez 40 lat jej istnienia Gwarek dochował się wielu doskonałych zawodników, który reprezentowali nie tylko klub z Zabrza. Którzy z nich zrobili największe kariery?

Mecz Polska - Szkocja Mecz Polska - Szkocja Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Łukasz Piszczek

Prawy obrońca Borussii Dortmund i reprezentacji Polski pochodzi z Goczałkowic, ale to właśnie w Gwarku wychowano do na klasowego zawodnika.  Co ciekawe, testów do szkółki wcale nie zdał gładko. Potem stał się jednak czołowym zawodnikiem swojego rocznika. Wtedy brylował jeszcze jako napastnik.

Michał Probierz

Teraz to uznany trener ligowy, ale przecież jeszcze całkiem niedawno był wyróżniającym się zawodnikiem ekstraklasy w barwach Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, czy Widzewa Łódź. Przynależność klubową często zmieniał już jako junior, ale ważnym etapem jego kariery była właśnie nauka w Gwarku.

Marcin Kuźba

Futbolu uczył się w maleńkiej Lubochni, ale stamtąd trafił do Gwarka. W zabrzańskim klubie oszlifowano jego wielki talent. Prosto z Gwarka, jeszcze jako nastolatek, trafił do Górnika, gdzie zaczął robić furorę. Potem ze sporymi osiągnięciami grał m.in. w Wiśle Kraków.

Kamil Kosowski

Pochodzi z Ostrowca Św., ale to Gwarek ukształtował go jako zawodnika. W tej szkółce wypatrzył go Górnik i dał szansę debiutu w ekstraklasie. Kosowski zabłysnął nie tylko w Zabrzu, ale też w Wiśle Kraków i reprezentacji Polski. Z powodzeniem grał w Niemczech i we Włoszech.

Gornik Zabrze - Lech Poznan 0:3. Dawid Kownacki i Adam Danch Gornik Zabrze - Lech Poznan 0:3. Dawid Kownacki i Adam Danch )Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Adam Danch

Nie da się ukryć, że współpraca Górnika i Gwarka nie układała się w ostatnich latach modelowo. O tym, że warto, by oba kluby potrafiły się dogadać wskazuje właśnie przykład Dancha. Obecny kapitan Górnika uczył się z Gwarku, z którego potem trafił do mocniejszego sąsiada i stał się jego filarem.

Marcin Malinowski

Kapitan Ruchu Chorzów ma już 38 lat i w jego przypadku częściej mówi się o końcu kariery niż o jej początkach. Warto jednak przypomnieć, że 20 lat temu i on kończył szkółkę Gwarka. O tym, że do teraz darzy ją sentymentem przekonuje ten film.

Tomasz Cywka

To stosunkowo mało znany w Polsce piłkarz, ale tylko dlatego, że nigdy nie grał w ekstraklasie. Gdy był zawodnikiem Gwarka, uznano go za nieprzeciętny talent, co zaowocowało transferem do Anglii. Był już zawodnikiem Wigan, Derby, Reading, a ostatnie Barnsley. Tak naprawdę wielu polskich piłkarzy może mu pozazdrości kariery.

Więcej o: