40 lat słynnej szkółki piłkarskiej. Kto jest najwybitniejszym wychowankiem Gwarka Zabrze? [SONDAŻ]

Gwarek Zabrze, klub słynący z doskonałej pracy z młodzieżą, świętuje swoje urodziny. Jacy znani zawodnicy wywodzą się z tej szkółki piłkarskiej?
1 Wychowankowie Gwarka Wychowankowie Gwarka Fot. Agencja Gazeta

40 lat Gwarka Zabrze

Powstanie w 1974 r. Gwarka związane było oczywiście z sukcesami najsilniejszego zabrzańskiego klubu, czyli Górnika. Przy Techikum Górniczym uruchomiono szkółkę piłkarską z internatem, która miała wychowywać zawodników dla Górnika. Przez 40 lat jej istnienia Gwarek dochował się wielu doskonałych zawodników, który reprezentowali nie tylko klub z Zabrza. Którzy z nich zrobili największe kariery?

2 Mecz Polska - Szkocja Mecz Polska - Szkocja Fot. Kuba Atys / Agencja Gazeta

Łukasz Piszczek

Prawy obrońca Borussii Dortmund i reprezentacji Polski pochodzi z Goczałkowic, ale to właśnie w Gwarku wychowano do na klasowego zawodnika.  Co ciekawe, testów do szkółki wcale nie zdał gładko. Potem stał się jednak czołowym zawodnikiem swojego rocznika. Wtedy brylował jeszcze jako napastnik.

3

Michał Probierz

Teraz to uznany trener ligowy, ale przecież jeszcze całkiem niedawno był wyróżniającym się zawodnikiem ekstraklasy w barwach Górnika Zabrze, Ruchu Chorzów, czy Widzewa Łódź. Przynależność klubową często zmieniał już jako junior, ale ważnym etapem jego kariery była właśnie nauka w Gwarku.

4

Marcin Kuźba

Futbolu uczył się w maleńkiej Lubochni, ale stamtąd trafił do Gwarka. W zabrzańskim klubie oszlifowano jego wielki talent. Prosto z Gwarka, jeszcze jako nastolatek, trafił do Górnika, gdzie zaczął robić furorę. Potem ze sporymi osiągnięciami grał m.in. w Wiśle Kraków.

5

Kamil Kosowski

Pochodzi z Ostrowca Św., ale to Gwarek ukształtował go jako zawodnika. W tej szkółce wypatrzył go Górnik i dał szansę debiutu w ekstraklasie. Kosowski zabłysnął nie tylko w Zabrzu, ale też w Wiśle Kraków i reprezentacji Polski. Z powodzeniem grał w Niemczech i we Włoszech.

6 Gornik Zabrze - Lech Poznan 0:3. Dawid Kownacki i Adam Danch Gornik Zabrze - Lech Poznan 0:3. Dawid Kownacki i Adam Danch )Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta / AGENCJA GAZETA

Adam Danch

Nie da się ukryć, że współpraca Górnika i Gwarka nie układała się w ostatnich latach modelowo. O tym, że warto, by oba kluby potrafiły się dogadać wskazuje właśnie przykład Dancha. Obecny kapitan Górnika uczył się z Gwarku, z którego potem trafił do mocniejszego sąsiada i stał się jego filarem.

7

Marcin Malinowski

Kapitan Ruchu Chorzów ma już 38 lat i w jego przypadku częściej mówi się o końcu kariery niż o jej początkach. Warto jednak przypomnieć, że 20 lat temu i on kończył szkółkę Gwarka. O tym, że do teraz darzy ją sentymentem przekonuje ten film.

8

Tomasz Cywka

To stosunkowo mało znany w Polsce piłkarz, ale tylko dlatego, że nigdy nie grał w ekstraklasie. Gdy był zawodnikiem Gwarka, uznano go za nieprzeciętny talent, co zaowocowało transferem do Anglii. Był już zawodnikiem Wigan, Derby, Reading, a ostatnie Barnsley. Tak naprawdę wielu polskich piłkarzy może mu pozazdrości kariery.

Komentarze (1)
40 lat słynnej szkółki piłkarskiej. Kto jest najwybitniejszym wychowankiem Gwarka Zabrze? [SONDAŻ]
Zaloguj się
  • Janusz Ljot

    Oceniono 5 razy 1

    Co tu komentować. Dałem głos na Dancha i wielki niebieski brat z redakcji nie zmienił wyniku głosowania, Adaś w dalszym ciągu ma 0 głosów.. Próbowałem dwa razy. Komentować umiem więc z sondą też bym sobie poradził gdyby nie niebieskie podziemie

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX